poniedziałek, 5 sierpnia 2019

MUZYKA POLSKA część 2

MOONRISE "Travel Within" ( 2019 )

PROGRESSIVE ROCK

Słucham tej płyty od kilku tygodni i wprost nie mogę uwierzyć, że coś podobnego powstało w naszym kraju. Śmiem stwierdzić, iż mamy do czynienia z jedną z płyt roku, a pisze to ktoś kto za polską muzyką nie przepada...poza kilkoma wyjątkami. Nie wiem jak to się stało, iż nigdy wcześniej nie natrafiłem na tę grupę tym bardziej, że ma ona na koncie już cztery płyty, mimo, iż skład grupy na przestrzeni lat ulegał różnym przetasowaniom.

Kto kocha zespoły pokroju PORCUPINE TREE, CAMEL, GENESIS, czy MARILLION będzie oszołomiony. Zresztą lider zespołu, multiinstrumentalista KAMIL KONIECZNIAK, prywatnie powyższymi grupami jest zafascynowany co zresztą słychać. Szukając jakichkolwiek informacji na temat zespołu dowiedziałem się, iż od dziecka był samoukiem i coś w tym jest. Reżyser QUENTIN TARANTINO robienia filmów nauczył się z ich....oglądania, KAMIL z pewnością nasłuchał się dziesiątek płyt z rockiem progresywnym. By komponować tak piękne melodie jakie zawarte są na "Travel Within" trzeba po prostu mieć talent, tego nie da się nauczyć. Oczywiście pozostając przy tym człowiekiem wrażliwym czego dowodem muzyka zespołu. A MOONRISE to muzyka z najwyższej półki, ale tej światowej co należy zaznaczyć. Dosłownie poraża bogactwo aranżacyjne, zmiany nastrojów, przepiękne solówki. Na tej płycie nie ma ani jednej chybionej nuty, każda jest dokładnie przemyślana i także za nie odpowiada KAMIL. Za teksty z kolei odpowiedzialny jest ŁUKASZ GALL z grupy MILLENIUM, którego głos możemy usłyszeć w obłędnym finale "Calling Your Number". Głównym wokalistą jest natomiast MARCIN STASZEK. Posłuchajcie jak pięknie maluje ta gitara we wspomnianym finale, czy saksofon w kompozycji "Like An Arrow". Ukochany mój saksofonista KENNY G ma konkurenta w postaci DARIUSZA RYBKI. Coś wspaniałego! Ileż tutaj się dzieje niesamowitego, każdy utwór zapada w pamięć, każdy jest na swój sposób inny. Możemy być dumni mając u siebie grupę tego formatu grającą światowo w taki sposób, że nie sposób domyśleć się, iż to zespół polski. Naprawdę, chapeau bas.

P.S. Panowie, ukłony, dziękuje Wam bardzo za dostarczone odczucia, a słuchaczom pozostaje być wdzięcznym za dobro narodowe jakim jest grupa MOONRISE.

P.S. 2. Na koniec należy wspomnieć, iż album wydała krakowska LYNX MUSIC, której prowadzącym jest RYSZARD KRAMARSKI, lider zespołu MILLENIUM. Już nie mogę się doczekać kiedy posłucham trzech pierwszych płyt zespołu, które od kilku dni jeszcze zafoliowane mam już w domu. Tymczasem bym nie był gołosłowny posłuchajcie nagrania "The Answer". Kto pozostanie niewzruszony....znaczy, że coś z nim nie tak.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=mZGxZDhLwz0&list=RDmZGxZDhLwz0&start_radio=1#t=2

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz