niedziela, 11 czerwca 2017

PROCOL HARUM "Novum" ( 2017 )

ROCK

Któż nie zna tego nagrania?

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=9SQAdwdTSTM

Utwór pochodzi z 1967 roku i został "przerobiony" przez wielu artystów choć mnie najbardziej do gustu przypadło wykonanie ANNIE LENNOX z duetu EURYTHMICS na jej solowej płycie :Diva" z 1992 roku. PROCOL HARUM łączy rock progresywny z rockiem symfonicznym oraz bluesem. Ostatnio rzadko nagrywają. Poprzedni "The Well's On Fire" ( polecam genialny z niego utwór "Fellow Travellers" ) wydali przed 14-ma laty, a w latach 90-tych - tylko jeden album "The Prodigal Stanger" w 1991 ( na nim genialny przebój "The Truth Won't Fade Away" ). Wcześniej mieli przerwę od...1977 roku. Najważniejsze, ze wciąż istnieją i nadal im się chce tworzyć.

Płyty słucha się wybornie. Jak gdyby powstała te 30 lat temu i nie chodzi nawet o brzmienie bo te oczywiście jest współczesne. Chodzi o samo myślenie w tworzeniu kompozycji. Czy to w bogatych aranżacyjnie "I Told On You" oraz "Last Chance Motel", singlowym "Don't Get Caught" czy w przecudnej balladzie rodem ze starych płyt o tytule "Sunday Morning". Jednym z klejnotów tego albumu jest szybki, bluesowy z towarzyszeniem organów Hammonda ( ma coś w sobie nawet i może z DEEP PURPLE ) utwór "Can't Say That". Cudo, po prostu.

Reasumując: mimo, że płyta nie jest jakaś wybitna to broni się jako całość, chce się do niej wracać i zawiera kilka naprawdę fajnych rzeczy jak te wyżej wspomniane. Poniżej nagranie "Soldier" z najnowszej płyty z przepięknie śpiewającym GARYM BROOKER'EM.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=IdgpvcEiZzw

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz