wtorek, 10 stycznia 2017

ENIGMA "The Fall Of A Rebel Angel" ( 2016 )

NEW AGE

ENIGMA to projekt MICHAELA CRETU czyli byłego męża słynnej SANDRY, która w latach 80-tych biła rekordy popularności dzięki takim przebojom jak "Secret Land" czy "( I'll Never Be ) Maria Magdalena". CRETU był właśnie kompozytorem większości nagrań jak również producentem płyt. SANDRA zaśpiewała również w kilku piosenkach ENIGMY jak np "Return To Innocence" z kapitalnej płyty "The Cross Of Changes" ( 1993 ). W 1995 roku zrobiła sobie 7-letnią przerwę i od tego czasu nagrywa bardzo słabe płyty bez udziału już byłego męża. Wróćmy jednak do ENIGMY. Za największe dzieło zespołu uważam trzeci album "Le Roi Est Mort, Vive Le Roi" wydany w 1996. Cóż tam się działo. Jeszcze na czwartym "The Screen Behind The Mirror" z 2000 roku były piękne momenty jednak od piątego albumu "Voyageur" z 2003 roku coś się popsuło. Kolejne dwa jeszcze bardziej rozczarowały. Od ostatniego albumu "Seven Lives Many Faces" ( 2008 ) minęło osiem lat. Co się zmieniło?
Tradycyjnie już ENIGMA otwiera dobrze nam znanym intrem z wcześniejszych płyt tutaj zatytułowanym "Circle Eight". Niestety kolejne trzy nagrania rozczarowują. Dopiero nagranie piąte "Mother" z gościnnym wokalem indonezyjskiej gwiazdy ANGGUN to prawdziwa ENIGMA. Singlowy "Sadeness Pt 2" - również z jej udziałem - to też piękna kompozycja z fenomenalną ostatnią minutą. Płytę zamyka kompozycja "Amen" - drugi singiel promujący tę płytę - którą można uznać za trzecią i niestety ostatnią wartą posłuchania kompozycją choć najsłabszą z trzech zachwalanych przeze mnie. Cóż, czekamy na kolejną. Oby nie znów osiem lat.

P.S. Gwoli ciekawości SANDRA pod koniec lat 70-tych śpiewała w żeńskim trio ARABESQUE bardzo popularnym w Japonii, Odeszła z niego by rozpocząć karierę solową. Pozostałe dwie panie założyły duet ROUGE i w 1988 wydały jedyny beztytułowy album tylko na teren Japoni.
 

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=HHdylh210Ho

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz