poniedziałek, 17 sierpnia 2015

AMAZONIA BLUE "Fairytales Of Amazonia" ( 1997 )

MODERN CLASSICAL / NEW AGE

Cóż za wspaniały dzień. Udało mi się kupić powyższy album na kompakcie. Marzyłem o tym 18 lat. Mam w domu wysłużoną kasetę magnetofonową a płyta okazała się niemal nie do zdobycia. Cuda się jednak zdarzają.

O tej grupie nie ma prawie żadnej informacji w sieci. Jeśli już to tylko zdawkowe. Wydali tylko jeden album a grali tak zwany modern classical czyli pop z elementami muzyki klasycznej, trochę new age i muzyki etnicznej a więc coś w stylu zespołu ENIGMA. No i do tego ta wspaniała wokalistka.

Trudno tu polecić jakiś fragment ponieważ płyta jest concept-albumem a więc jedną opowieścią gdzie wszystkie utwory łączą się niemal w jedną całość, gdzieniegdzie przerywane codami ( krótkimi utworami-przerywnikami często trwającymi poniżej minuty ).

Fenomenalny utwór "Love Me Or Leave Me" czy przejmujący "Fall" powodują iż nie można się od płyty uwolnić. Niesamowity jest jednak utwór "Shine On". Utwór zaczyna się dość beztrosko, ot takie granie na gitarce jak przy ognisku w lesie tyle że tutaj słuchać z jest on wykonywany w jakiejś knajpie. Słyszymy oklaski i zadowolony tłum. W pewnym momencie ok 5-ej minuty nagrania gdzie wszyscy dziękują pani za wykonany utwór i słychać już tylko rozmowy ludzi niczym we wspomnianej wyżej knajpie bądź pubie, dzieje się coś niesamowitego.
Atmosfera zmienia się o 360 stopni. Słychać czyjeś kroki w wodzie, dyszącą kobietę ze strachu, która się ukrywa i boi się nadchodzącego człowieka. Coś niesamowitego. Do tego ta skrzypiąca podłoga.
Wszystko znika i znów zmiana klimatu. Utwór "Shine On" przechodzi w przejmującą balladę "Monsters". Następnie fenomenalny "Unknown Places", utwór który z delikatnej ballady zmienia się w lament. Nagle słychać przejmujący, lamentujący męski głos w kilku wersach z przepięknym podkładem muzycznym. Płytę kończy rozśpiewany "My Man" oraz coda "Angla Sangen". Rewelacja. Mam to w końcu na płycie!!! Za nic nie oddam.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=hd2xjYdrOsU&list=PLIFN3zCB_sHhheokH7S3_O6UFPIbQjSTL&index=4

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

3 komentarze: