sobota, 15 sierpnia 2015

SNEAKER PIMPS "Becoming X" ( 1996 )

TRIP - HOP / ELECTRONIC

PŁYTY ŻYCIA część 2

Niedawno przedstawiłem album VANESSY DAOU "Zipless", pisząc że kupiłem go w ciemno tylko sugerując się okładką. Płyta okazała się wspaniała. Identycznie jest w tym przypadku. Okladka bardzo mnie zainteresowała, a że mam słabość do śpiewających pań...

Muzyka nieistniejącego już dzisiaj zespołu to połączenie trip-hopu ( nie mylić z innym gatunkiem, które ma w nazwie hop a z muzyką nie ma nic wspólnego ), rocka oraz delikatnej elektroniki. Dodam, iż moimi ulubieńcami grającymi trip-hop są PORTISHEAD oraz MASSIVE ATTACK. Skład zespołu tworzyli  kapitalna wokalistka KELLI DAYTON ( obecnie nagrywa solo pod szyldem KELLI ALI ), LIAM HOWE ( syntezatory ) oraz CHRIS CORNER ( wokal, gitara, syntezatory ) ale na koncertach pojawiali się jeszcze dwaj muzycy sesyjni.

Album odniósł spektakularny sukces być może też dlatego, iż kapitalny singiel "6 Underground" został wykorzystany w filmie "Święty" ( 1997 ) z VALEM KILMEREM w roli tytułowej. Dwa lata później LIAM i CHRIS zwolnili panią DAYTON z roli wokalistki, tłumacząc że istnieje za dużo zespołów trip-hopowych z wokalistkami i od teraz CHRIS CORNER będzie wokalistą. Tak mówią różnego rodzaju encyklopedie. Prawda jest ponoć taka, iż krytycy wychwalali pod niebiosa wokalistkę KELLI pomijając kompozytora CHRISA CORNERA,  z czym on ponoć sobie nie umiał poradzić. Drugi album "Splinter" ( 1999 ) ze śpiewającym już CHRISEM CORNEREM mimo przychylności krytyków nie odniósł już komercyjnego sukcesu chociaż album był dobry ( poprzedni ze śpiewającą KELLI był bardzo dobry ). Aczkolwiek utwory "Half Life" czy singlowy "Low Five" mogłyby się śmiało znaleźć na "jedynce". Niestety trzeci album "Bloodsport" ( 2002 ) był jeszcze słabszy.

CHRIS CORNER chyba pożałował swej decyzji odnośnie "zwolnienia" KELLI z roli wokalistki bo już w 2006 roku zaczął nagrywać piosenki na czwarty album z nową wokalistką licząc na sukces. Album pod roboczym tytułem "SP4" nigdy się jednak nie ukazał.

A tak wygląda dziś KELLI ALI ( dawniej KELLI DAYTON ), która niestety nagrywa dziś już dość przeciętne płyty ( do dziś nagrała ich pięć ) z zupełnie inną muzyką, taką bardziej akustyczo-indie rockową, ale kompozycje już nie te z wyjątkiem pierwszej płyty "Tigermouth" ( 2003 ).


Tak obecnie wygląda KELLI ALI ( dawniej Kelli Dayton )

UWAGA!!!! Jeśli ktoś zechciałby kupić sobie omawianą dziś płytę niech kupi koniecznie oryginalne wydanie z 1996 roku, które niestety dostać dziś jest że prawie niemożliwe. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ kilka lat temu ukazało się wznowienie tej płyty, które co prawda zwiera dwa bonusy, ale oryginalny utwór "Spin Spin Sugar", który był sporym przebojem w 1996 roku i który znajduje się na płycie na pozycji numer pięć tutaj zastąpiono.....koszmarnym remixem. Po co? Niestety podobne przypadki można by ostatnio mnożyć.

POSŁUCHAJ :

https://www.youtube.com/watch?v=2eBZqmL8ehg

IAMX "The Alternative" ( 2006 )

SYNTHPOP / ALTERNATIVE

W 2008 pracowałem w jednym ze sklepów płytowych ( a raczej w dziale płytowym w pewnym sklepie ). Kolega, będąc miłośnikiem brzmień industrialno-elektronicznych nastawił pewien album.
Był to zespół  IAMX i płyta "The Alternative" z 2006. Jak się wtedy okazało był to drugi album tego zespołu ( a raczej solowego projektu ). Pierwszy "Kiss + Swallow" ( 2004 ) nabyłem nieco później.

To, że znajomy wydał mi się wokalista to jeszcze nic. Utwory, które usłyszałem zwaliły mnie z nóg. Zajrzałem do książeczki płyty i co widzę.....CHRIS CORNER ze SNEAKER PIMPS. Proszę posłuchać otwierającego całość utworu "President" albo piątego na płycie "Song Of Imaginary Beings". Rewelacja. Grupa była nawet w Polsce w 2004 roku na wspólnej trasie innego świetnego zespołu grającego muzykę elektroniczną, żeńskiego duetu CLIENT.

IAMX istnieje do dziś i ma się dobrze. 2 października wyda szósty album zatytułowany "Metanoia", promowany od 19 czerwca kapitalnym singlem "Happiness". CHRIS CORNER ponoć ostatnie lata nie udzielał się zbytnio muzycznie a powodem jest jego dolegliwość zwana "chroniczną bezsennością". Na szczęście jest już dobrze o czym poinformował sam CHRIS CORNER. Będziemy się mogli o tym przekonać już 30 listopada w Klubie Stodoła w Warszawie gdzie grupa da koncert promujący wspomniany album "Metanoia".

CENY BILETÓW: 30 listopada – Warszawa, klub Stodoła ceny biletów: 89 pln (stojące), 119 pln (balkony)

POSŁUCHAJ :

https://www.youtube.com/watch?v=8vWYTQx1Zl0
https://www.youtube.com/watch?v=9LB8NDAIv7EPozdrawiam

OSKAR PENDYK

1 komentarz: