czwartek, 4 lutego 2016

Nowa płyta MARILLION za tysiąc złotych

Niewydany jeszcze nowy album MARILLION
Kiedyś każdą wydaną płytę poprzedzało wydanie singla a więc utworu, który to miał za zadanie album ów wypromować. Do takiego utworu był również kręcony teledysk. Na danym singlu ( małej płycie ) oprócz wybranej piosenki z płyty pojawiała się zazwyczaj jego inna wersja, remix lub wersja demo. Tych dodatkowych utworów ( dodatków ) na całej płycie nie było. Zdarzało się, że zamiast remixu czy wersji demo dokładano jakiś utwór spoza albumu, który został uznany np. za słabszy bądź nie pasujący do całości. Dla fana był to rarytas i właśnie głównie fani je kupowali. Dla tych dodatków.
Średnio do każdego albumu powstawały 2 lub 3 single a czasami i więcej. Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli artysta wydał 10 płyt to singli z nich łącznie fan danego zespołu miał do zebrania około 30. Single kosztowały jedną trzecią albumu, miały mniejsze nakłady od albumów i ukazywały się mniej więcej do 2004 roku. Dziś single nie ukazują się już prawie w ogóle bądź wydają je nieliczne, bogate zespoły. Ich zniknięcie z rynku spowodowało piractwo. Dziś zamiast singla utwór jest wysyłany do radia w postaci cyfrowej i tyle. A przecież podczas nagrywania albumu danemu artyście zawsze zostają jakieś niewykorzystane utwory bądź wersje demo. Gdzie się je dziś dokłada?

Właściciele wytwórni wymyślili sobie, że jeśli przeciętny słuchacz nie kupuje już singli ani nawet już płyt to można wyciągnąć kasę od maniaków, którzy jeszcze te płyty kupują dla muzyki bądź samego wydawnictwa. I tak dziś na 100 wydanych płyt 99 wydaję się w kilku wersjach. Przykład? Ostatnia jak dotąd płyta zespołu METALLICA "Death Magnetic" z 2008 roku ukazała się aż w sześciu wersjach m.in : edycja STANDARDOWA w plastikowym pudełku za ok. 50 zł, DELUXE w kartoniku z dołożonym DVD ( za ok 80 zł ), wersja na winylu za 120 złotych i najdroższa LIMITED BOX SET za.....ponad 400 zł bo o polskiej pirackiej za 35 złotych bez książeczki szkoda wspominać. Sam mogę sobie taką w domu wydrukować. Fatalny papier, jakość, a Polacy kupują chwaląc się, że oryginał kupują. GÓWNO a nie oryginał.
Wracając do tematu. Kocham DREAM THEATER. W ubiegły piątek miał premierę ich najnowszy album. Prócz wersji standardowej i winylowej jest jeszcze LIMITED DELUXE BOX SET za...160 dolarów. Są tam kostki do gitary, plakat, winyle itp. Vow. Super. I chętnie bym kupił taką wersję i tu nie chodzi już o te 500 zł. Tylko w takim przypadku należy być fanem jednego zespołu. Bo jak tu kupować takie płyty jeśli jest się fanem muzyki ogólnie jak ja  - a mnie interesuje 20 płyt w miesiącu - i w tym momencie chcąc uzbierać wszystkie wersje DELUXE tych 20 płyt musiałbym mieć 8 tysięcy złotych. Robi się też takie numery. Wydaje się album np. w pięciu wersjach i na każdej utwór numer 13.....jest inny. Trzeba by zatem kupić wszystkie pięć by uzbierać te dodatkowe nagrania. Świństwo. Nowy ELTON JOHN ukaże się w wersji STANDARD za 60 zł i DELUXE z dwoma bonusami za 70. Ok. Ale właśnie się dowiedziałem, że będzie też SUPER LIMITED DELUXE z czterema bonusami.....za 360 złotych! I to w promocji. Bo cena w internecie później podskoczy to 399. Grupa MARILLION poszła jeszcze dalej. Za ULTIMATE EDITION SIGNED LUXURY BOX każe sobie zapłacić.....blisko 170 funtów co daje ok tysiąca złotych. Przykładów można mnożyć. Ostatnio coraz częściej dokłada się dodatki na....płyty winylowe. Przykładem chociażby album "Bloodsport" zespołu SUEDE z 2013 roku czy ostatnia płyta z 2008 roku zespołu THE VERVE zatytułowana "Forth". Oba wspomniane albumy zawierają bonusy, których nigdzie indziej nie ma. Nawet na CD. Swoją drogą proszę sobie obejrzeć te drogie wydania. Są wydane przecudnie.  Zawierają niekiedy koszulki, pendrive''y, smycze, kostki do gitar, pocztówki i wiele innych gadżetów. I co ma w tym momencie zrobić biedny fan skoro pragnie muzyki a za takiego boxa chociażby DREAM THEATER może sobie kupić 10 "normalnych" płyt. Chyba, że jest fanem jednego zespołu. Ja - NIESTETY - nie jestem.

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz