środa, 17 lutego 2016

SUEDE "Night Thoughts" ( 2016 )

ALTERNATIVE ROCK

Grupa SUEDE powstała w 1989 roku w Anglii i do roku 2002 wydała pięć albumów. Rok później grupa się rozwiązała by ponownie po ośmiu latach w 2010 roku wrócić kilkoma koncertami. Trzy lata trwało zanim wydali szósty, kapitalny album "Bloodsports" ( 2013 ). Teraz mijają trzy kolejne lata a grupa melduję się z siódmym dziełem studyjnym.

Jakim? Dojrzalszym, ambitniejszym, interesującym. Grupa bardzo ewoluowała. Pozostał ten sam wspaniały wokal BRETTA ANDERSONA i wspaniała muzyka, ale jest też coś nowego, trudnego do opisania. "When You Are Young" otwierający album zaczyna się wspaniałym intrem orkiestrowym po którym wchodzi gitara i "ten" głos. W ogóle utwór pełni rolę intra. Tak brzmi, tak wprowadza kolejny utwór "Outsiders" i.....o tym na końcu. Wspomniany "Outsiders" zwraca uwagę wysokim, chóralnym śpiewem ANDERSONA. Po nim "No Tomorrow", bardzo "suede'owski" utwór posiada w sobie wszystko to do czego przyzwyczaiła nas ta grupa. Płyta jest jakby konceptalbumem, a więc wszystkie kompozycje są ze sobą połączone tworząc spójną całość tematycznie i muzycznie. Bardzo ciekawy jest "Pale Snow", pełniący rolę jakby pomostu do nagrania następnego jakim jest "I Don't Know How To Reach You", spokojniejszy nieco nostalgiczny utwór z obłędną solówką w drugiej minucie nagrania i z równie obłędną końcówką. Zajeświetny jest "What I'm Trying To Tell You" z naciskiem na refren. Cudo! "Tightrope" to bardzo podniosły utwór z fenomenalnym, mrocznym wprowadzeniem do następnego "Learning To Be" równie kapitalnego. Takiego nagrania to chyba "SUEDE'dzi" jeszcze chyba nie mieli. Bardzo fajny, nadający się na przebój jest dziewiąty "Like Kids", troszkę przypominający w niektórych momentach grupę BLACKFIELD, nota bene w której BRETT ANDERSON udzielił się wokalnie na jednym z nagrań z ich ostatniego albumu "IV" z 2013 roku. Ależ niespodziewane zakończenie nagrania "Like Kids" z dziecięcym chórem a capella zamykającym tę kompozycję.  Ballada "I Can't Give Her What She Wants" to kolejna perła z lamentem ANDERSONA w drugiej części kompozycji. I w tym momencie wracamy do tego o czym pisałem nieco wyżej obiecując, iż do tego wrócimy. Otóż intro otwierające album "When You Are Young" ( "Kiedy jesteś młody" ) wprowadza słuchacza do słuchania albumu z kolei płyta kończy się nagraniem - outrem - "When You Were Young" ( "Kiedy byłeś młody" ). Wspaniały pomysł. Zamknięta historia z początkiem i końcem.

Wspomnę też iż posiadam wersje limitowaną albumu zawierającą jeszcze jeden dodatkowy utwór, którym jest "The Fur & The Feahers", ballada może nie specjalnej urody jednak fan powinien utwór ten posiadać. A już z pewnością cały album, który - jak na razie - wyrasta na jeden z ciekawszych początku tego roku.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=Ej8yvgoaRB0

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz