niedziela, 11 września 2016

SOLAR "Dark Places" ( 2003 )

PROGRESSIVE ROCK

Płyta sprzed 13 lat. I dopiero teraz wpada w moje ręce bo i tytuł bardzo trudno dostępny. Grupę SOLAR tworzą panowie ROBERT SOWDEN ( ex-wokalista zespołu ARENA ), LAWRENECE JARVIS grający na basie oraz SIMON BELL - perkusista. Skład uzupełnia ukochany przeze mnie JOHN MITCHELL znany przede wszystkim z grup THE URBANE, IT BITES czy rewelacyjnego projektu KINO. Wokalista i gitarzysta.

Muzykę z tej płyty możemy podzielić sobie na dwie części. Tę ostrzejszą rockowo gitarową mniej więcej do 40 minuty albumu ( cała płyta trwa minut 77 ) i tę spokojniejszą. Z początku ma się wrażenie, że słuchamy jednego nagrania. Wszystko jest do siebie podobne, kompozycję nie wybijają się ponad przeciętność. No może z wyjątkiem dość udanej "Cheap Thrill", która ten album otwiera.Kompozycji jest jednak jedenaście. Sam głos SOWDENA ( jeden z moich ulubionych wokalistów ) jest tutaj mało rozpoznawalny. Mało wrażliwe ucho może go nawet przegapić. To inna muzyka niż ARENA. Szkoda, że panowie wydali tylko jeden album. Pamiętam jak w 2002 przygotowywali się do wydania tej płyty. Potem jednak zrobiło się nieco ciszej i o albumie zapomniałem. Cieszę się, że w końcu sobie o nim przypomniałem - a co ważniejsze - że go zdobyłem.
Polecam zwłaszcza spokojniejsze fragmenty z końca płyty jak 9-minutowy "Odyssey ( In A Mayor )", 7-minutowy "Untouchable" czy nastrojowy trwający blisko 7 minut "Arizona Dream ( Letter To Valor )".

Wielka szkoda, ze po odejściu z grupy ARENA muzyk nie odniósł żadnego sukcesu i właściwie zapadł się pod ziemię dając sporadycznie koncerty w małych klubach dla góra kilkudziesięciu osób. Do odsłuchu grupa ARENA w nagraniu "Choosen" z płyty "Immortal?" z 2000 roku z wokalem ROBA SOWDENA.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=YJqJ1KgOoZw

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz