czwartek, 18 maja 2017

AYREON "The Source" ( 2017 )

PROGRESSIVE ROCK

Pod tym szyldem kryje się ARJEN ANTHONY LUCASSEN, który jest kompozytorem i multiinstrumentalistą, a przede wszystkim szefem powyższego projektu. Zresztą niejedynego bowiem zartysta wydaje albumy również pod szyldami STAR ONE czy nie tak dawno współpracował z ANNEKE VAN GIERSBERGEN przy projekcie THE GENTLE STORM ( ponoć w planach jest drugi album ). LUCASSEN miesza ze sobą rocka progresywnego, power metal, folk oraz elektronikę, a nawet muzykę klasyczną.

Na najnowszej, dziewiątej już płyty AYREON jak zwykle cała masa gości jak np JAMES LaBRIE z DREAM THEATER śpiewający w otwierającym całość ponad 12-minutowym "The Day That The World Breaks Down", TOBIAS SAMMET ( z EDGUY ) w tym samym nagraniu, SIMONE SIMONS ( EPICA ), DAMIAN WILSON ( jak wiemy już ex-THRESHOLD ), a nawet wspomniana ANNEKE VAN GIERSBERGEN. To jeśli chodzi o wokalistów, a wśród muzyków mamy MARKA KELLY'EGO z MARILLION czy GUTHRIE GOVANA z ASII. Znając możliwości LUCASSENA czuję pewien niedosyt bowiem powyższa 12-minutowa suita niestety nie zachwyca i przypomina polski film ( polskie filmy znane są z kiepskiego montażu ): coś nie tak jest z brzmieniem, głos SAMMETA nieuwypuklony, poszczególne przejścia w kompozycji nie tworzą spójności, a raczej sprawiają wrażenie kiepsko posklejanych ( co tyczy się sugestii w związku z polskimi filmami ).

Rock-opera "The Source" zawiera dwa dyski wypełnione muzyką po czterdzieści kilka minut każdy. Mnie jakoś nie udaję się wyłowić choćby jednej genialnej kompozycji. Wszystko jest tutaj tylko poprawne. Od kogoś takiego jak ARJEN LUCASSEN oczekuje się czegoś więcej.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=2-FqC6GqFzI

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz