środa, 28 grudnia 2016

SPIRAL "Bullets" ( 2016 )

ALTERNATIVE ROCK / POP

Bardzo ładna muzyka zespołu SPIRAL powinna zadowolić wszystkich sympatyków delikatnych nastrojowych i wysmakowanych brzmień. Choć to nie znaczy, że tak jest przez cały czas. Jednak najbardziej cieszy fakt, iż jest to zespół...polski. To trzeci album sekstetu, w którym to wokalistka URSZULA WÓJCIK śpiewa zarówno w języku polskim jak i w angielskim.

Nie wiem czym i kim się zespół inspiruje, ale słychać tutaj wpływy brytyjskich COLDPLAY, TRAVIS i tym podobnych, a to za sprawą gitar. Reszta to SPIRAL. Wysmakowane brzmienia, subtelne dźwięki to to co charakteryzuje tę płytę. Polecam rozpocząć przygodę z tym zespołem od singlowego ( i zarazem jednego z dwóch nagrań po polsku ) "Milky Polsky". Nakręcony do niego teledysk pokazuje, iż jest to nietuzinkowy zespół z wyższej półki, nie zawsze prosty w odbiorze, ale przede wszystkim nie prostacki. Tych mamy pod dostatkiem w równie kiepskich stacjach radiowych. Od tego tez nagrania ich poznałem. Wspomniane gitary to raczej tło w ich muzyce, a nie "pierwsze skrzypce". Nie są nachalne przez co musimy nieco wytężyć swój słuch by wyszukać melodie. Cudowny fortepian w jednym z najpiękniejszych fragmentów na płycie poraża. Mowa o utworze "Her Majesty" ( to z tych po angielsku ). Muzycy nie boją się też wplatać elektroniki ( np. końcówka "Work In Progress" )

Nie wiem czy grupa odniosła sukces komercyjny ( czytaj: kasowy ) bo o artystyczny bym się nie martwił. Artyści ze SPIRAL to z pewnością twórcy wrażliwi, a singiel "Milky Polsky" śpiewany w języku polskim świadczy, że muzycy chcieliby zaistnieć również w swojej ojczyźnie i nie koniecznie interesują ich wielkie światowe stadiony czego dowodem niekomercyjna odmiana sztuki jaką uprawiają.

Trzymam kciuki jednocześnie dziękując grupie, a w szczególności wokalistce ULI WÓJCIK za podesłanie mi tej płyty. Dla zaciekawionych poniżej do posłuchania "Milky Polsky" wraz z pięknym teledyskiem do obejrzenia.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=lSC1PHDD2vE

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz