wtorek, 28 lutego 2017

PŁYTA ROKU 2016

1.STEVE THORNE "Island Of The Imbeciles"

PROGRESSIVE ROCK

Ależ zaskoczenie. Płyta, którą dostałem przypadkowo od fana Artysty. Ileż tutaj jest uczucia i empatii, ile pięknych melodii. Uwielbiam takie niespodzianki.

2.SUZANNE VEGA "Love, Beloved: Songs From An Evening With Carson McCullers"

POP / ROCK / FOLK

Po tej pani już niczego się nie spodziewałem. Ostatnio nie miała ręki do dobrych kompozycji, a teraz - kto wie - być może nagrała płytę swojego życia. Cudowny, wrażliwy album wrażliwej Artystki.
3.ANOUK "Fake It Till We Die"

POP / ROCK

W 2013 roku wydała wstrząsający album "Sad Singalong Songs" będący dowodem na to, że potrafi skomponować cuda. Kolejny tak dobry album jest dowodem na to, że nie był to przypadek.

4.ELTON JOHN "Wonderful Crazy Night"

POP / ROCK

Choć wolę go nostalgicznego i melancholijnego to w wesołej odsłonie wyszedł obronną ręką. Jest szczęśliwym ojcem i mężem. Ta płyta jest dowodem, iż miłość działa cuda.


5.FIRST SIGNAL "First Step Over The Line"

HARD ROCK

HARRY HESS ( na co dzień wokalista HAREM SCAREM ) wydał drugi album swego pobocznego projektu, który bije na głowę niejedną płytę zespołową. Cudowna muzyka, kompozycje. Ale czy album z taką okładką może być słaby?
6.NICK CAVE AND THE BAD SEEDS "Skeleton Tree"

ALTERNATIVE ROCK

Płyta osobista, pełna emocji, bólu i bezsilności, zarówno pod względem lirycznym jak i muzycznym. Musiała taka być bowiem CAVE stracił 15-letniego syna. ARTHUR CAVE zmarł 14 lipca 2015 r. w wyniku odniesionych obrażeń po tym, jak spadł z 20-metrowego klifu. Dowód na to, iż najpiękniejsze dzieła rodzą się w bólu.7.THE MISSION "Another Fall From Grace"

GOTHIC ROCK / POST-PUNK

Grupa właśnie udowodniła swoją klasę robiąc sobie i fanom wielki prezent z okazji 30-lecia grupy, a to dzięki świetnej płycie. Misja: wykonana.


8.HOOVERPHONIC "In Wonderland"

POP / TRIP-HOP

NOEMI WOLFS ( nowa wokalistka grupy ) odświeżyła zespół choć to już trzeci album z jej udziałem ( dziewiąty w ogóle ). Czasem zmiany są potrzebne i wychodzą na dobre.


9.JAMES "A Girl At The End Of The World"

ROCK

TIM BOOTH na 14-tym studyjnym dziele grupy zawarł wszystko do czego nas przyzwyczaił przez te ponad 30 lat. Choć płyta jest z gatunku "rock" to jednak BOOTH przemycił do najnowszego albumu sporo elektroniki, która nad wyraz dobrze wypada i nieco odświeżyła ich muzykę.


10.KT TUNSTALL "KIN" ex aequo DAPHNE AND THE FUZZ

POP / ROCK / INDIE ROCK

Poza debiutancką "Eye To The Telescope" już żadna mnie tak nie zachwyciła. Do teraz. Choć okładka do płyty zdaje się sugerować, iż mamy do czynienia z tworem muzycznym jaki serwują nam na co dzień pseudostacje radiowe to sama zawartość już temu przeczy.

Druga z płyt ( obie ex aequo na 10-tym miejscu ) to debiut. DAPHNE LAZOU, wokalistka grupy choć nie wyróżnia się wyglądem i przypomina niejednego z nas to wyróżnia się wrażliwością muzyczną, osobowością. Ich muzyka określana jest jako "vintage pop" co kieruje nas do przeszłości kiedy powstawało mnóstwo tego typu płyt. Czekam na kolejną.

Niestety nie tylko piękne płyty powstają w ciągu roku. Poniżej dowód na to, że znajomość nut i odpowiednia edukacja muzyczna to nie wszystko.

1.PET SHOP BOYS "Super"
2.JEAN-MICHEL JARRE "Electronica 2" The Heart Of Noise"
3.ROXETTE "Good Karma"
4.DEEP FOREST "Evo-Devo"
5.D.A.R.K. "Science Agrees"
6.MEAT LOAF "Braver Than We Are"
7.ARCHIVE 'The False Foundation"
8.EDEN'S CURSE "Cardinal"
9.ENIGMA "The Fall Of A Rebel Angel"
10.JADIS "No Faer Of Looking Down"

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz