wtorek, 15 grudnia 2015

LAURA PAUSINI "Simili" ( 2015 )

POP

Włoska wokalistka pop nagrywająca od 1993 roku. Jedna z moich ulubionych. Ja poznałem LAURĘ dopiero przy jej piątej płycie "La Mia Risposta" w 1998 roku. Naturalnie wcześniejsze cztery zebrałem w ciągu kolejnych tygodni. Dziś omawiany najnowszy album jest już dwunastym w jej dorobku i pierwszym od czterech lat premierowym materiałem.

Ależ ta płyta się rozpoczyna. Utwór "Lato Destro Del Cuore" po prostu wbił mnie w fotel. Jedno z najpiękniejszych nagrań jakie słyszałem tej jesieni. Ta smutna powalająca ballada to utwór, którego chce się słuchać codziennie i to po kilka razy. Cudna kompozycja. Nagranie jest jednocześnie oficjalnym singlem promującym ten album. Zachęcam do obejrzenia teledysku do tego nagrania poniżej. Po średnim nagraniu tytułowym mamy kolejną balladę z rozmachem i wręcz koncertowym przepychem. Mowa o nagraniu "200 Note". Następne nagranie z nowego albumu jest dość sporym zaskoczeniem bowiem w "Innamorata" mamy do czynienia z LAURĄ nowoczesną i dyskotekową. Tytuł z włoskiego można przetłumaczyć jako "zakochana". I taki jest też utwór, pełen życia, radości....jak u "zakochanej" kobiety o której śpiewa LAURA. Jest też w tym nagraniu - pod jego koniec - moment kiedy artystka rapuje, choć nie do końca może tak to brzmi. Mimo iż rapu nie cierpię tutaj nawet ciekawie wyszło. Może zależy kto to robi??? Wybaczam pani PAUSINI.
Typowy styl artystki z wcześniejszych albumów znajdziemy w nagraniu "Chiedilo Al. Cielo". Hitem tego albumu, który z pewnością podbiłby niejedną listą przebojów jest nagranie "Nella Porta Accanto" czego mu serdecznie życzę. W "Tornero ( Con Calma Si Verda )" słychać wpływy brzmień latynoskich, flamenco i tym podobne klimaty. Bardzo ładna piosenka to następny "Colpevole". Kolejny nowoczesny utwór - nie pasujący w ogóle do LAURY - to "Lo C'ero ( + Amore X Favore ). Chwilami utwór brzmi jak z kiepskiej dyskoteki gdzie klimatów techno itp. nie brakuje. Chwilę wytchnienia i nostalgii przynosi ballada z delikatną partią skrzypiec "Sono Solo Nuvole". Płytę zamyka "E A Lei Che Devo L'amore" z głosem córki LAURY PAUSINI przewijającym się podczas trwania całego nagrania przyozdobionego do wokalu samą gitara akustyczną. Bardzo urokliwa rzecz.

Poniżej obiecany teledysk do wspaniałego nagrania "Lato Destro Del Cuore". Dodam iż LAURA PAUSINI od czwartej płyty nagrywa swoje albumy zarówno w języku ojczystym włoskim jak i hiszpańskim. Już nie mogę się doczekać aż posłucham tego nagrania po hiszpańsku ( o hiszpańskojęzyczną wersję tej płyty się staram ).

UWAGA! Proszę obejrzeć poniższy teledysk i zwrócić uwagę na kurtkę LAURY PAUSINI oraz kurtkę mężczyzny, który wraz z nią odchodzi. Należy się uważnie przyjrzeć.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=0zZzjesaHCM

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz