poniedziałek, 7 września 2015

UNITOPIA "The Garden" ( 2008 )

PROGRESSIVE ROCK

Nieistniejącą już ( pod tą nazwą, wyjaśnienie w poniższym tekście ) australijską grupę UNITOPIA poznałem w 2008 roku kiedy to w jednym z kartonów z nowościami płytowymi zauważyłem widoczną obok okładkę. Płyta okazała się być już drugą tego zespołu ( pierwsza "More Than A Dream" ukazała się w 2005 roku ). Muzycznie wszystko również mi bardzo odpowiadało; rock progresywny z elementami jazzu, groove i hard rocka. I do tego ten głos Marka Trueacka.

Już rozpoczynający album ponad dwuminutowy "One Day" zachwycał. Najlepsze jednak dzieje się później. Ponad 20- minutowa suita "The Garden" po prostu poraża. Przepiękny utwór "Angeliqua" można posłuchać na dole dzisiejszego opisu. A to dopiero połowa gdyż album jest dwupłutowy. Drugi dysk otwiera kolejna petarda w postaci ponad 16-minutowego "Journey's Friend". Cudowne fragmenty "Give And Take" czy "This Life".

Dwa lata później grupa wydała trzeci album "Artificial", równie udany co poprzednik. Jednak obok kolejnego albumu "Covered Mirror vol 1: Smooth As Silk" ( 2012 ) przeszedłem obojętnie, a być może dlatego, że.....

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=MbuzGNSCTRo


UNITOPIA "Covered Mirror vol 1 :Smooth As Silk" ( 2012 )

PROGRESSIVE ROCK

....nie przepadam za albumami z coverami czyli utworami-przeróbkami. Czekając na album danego artysty zawsze oczekuję premierowego materiału. Ostatnio trafiając przypadkiem na pierwszy album UNITOPII "More Than A Dream" z 2005 roku ( którego nie miałem a który trzeba mieć koniecznie chociażby dla takich nagrań jak "Justify" czy zamykający album "Still Here" ), natrafiłem na omawianą właśnie płytę z coverami  z 2012 roku. Postanowiłem ją również zdobyć bo i cena była okazyjna więc co mi tam....I co się okazało?

Album jest cudowny. Mamy tu "Easter" z repertuaru MARILLION, kapitalny "Man Of Colours" australijskiego ICE HOUSE, który do odsłuchu poniżej ( w wersji UNITOPII oczywiście ), medley złożony z nagrań GENESIS, "Rain Song" grupy LED ZEPPELIN, kolejny medley tym razem złożony z nagrań grupy YES, "Even In The Quietest Moments" SUPERTRAMP czy "To One In Paradise" THE ALAN PARSONS PROJECT.

Jak ja mogłem pominąć ten album? I smutno się robi na myśl, że grupa nie nagra części drugiej, a na pewno ją miała w planach zważając na tytuł "Covered Mirror vol 1: Smooth As Silk". Na szczęście grupa odrodziła się w 2014 roku w lekko zmienionym składzie więc sprawa nie jest przesądzona tyle tylko że pod zupełnie inną nazwą....

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=iVG0O0ocJqg


UNITED PROGRESSIVE FRATERNITY "Fall In Love With The World" ( 2014 )

PROGRESSIVE ROCK

....UNITED PROGRESSIVE FRATERNITY.
Muzyka na szczęście przetrwała. Mamy również tego samego wokalistę i autora przecudownych okładek czyli EDA UNITSKIEGO.

Doszedł też GUY MANNING z grupy THE TANGENT a wśród gości mamy STEVE'A HACKETTA z grupy GENESIS oraz JONA ANDERSONA z grupy YES.

 
Do posłuchania proponuje cudowne nagranie "Intersection" z cudownym refrenem i równie cudowną solówką gitarową. Wspomnieć należy też nagranie "The Water", które na albumie znalazło się w dwóch wersjach.

Ale czy pod nową nazwą grupa będzie chciała nagrać drugą część dzieła "Covered Mirror...." czas pokaże.

POSŁUCHAJ:

https://www.youtube.com/watch?v=JvHmqY1A37g


Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz